Конспект уроку для 1 класу "Краса осені (прикмети та ознаки)"
- Деталі
- Категорія: Розробки та конспекти уроків
- Останнє оновлення: 23 липня 2014
- Автор: Super User
Тема. Краса осені (прикмети та ознаки)
Мета. Ознайомити учнів з прикметами та ознаками осені, вчити помічати їх в природі, розкрити походження назв місяців осені;розвивати уяву, фантазію, мовлення, спостережливість, пам'ять; виховувати любов до природи.
Методично-дидактичне забезпечення: зошити (Т.О. Пушкарьова «Навколишній світ» 1 клас), загадки, ілюстрації, осінні листки різних дерев, кольорові олівці, магнітофон, музичний запис «Пори року» П.І.Чайковського
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Етап орієнтації
1.Організація класу
Вчитель:
Встаньте всі скоріше, діти!
Посміхніться всім миліше,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Продзвенів дзвінок - «дзелень»
2. Активізація опорних знань учнів
- Слово надаю синоптикам (чергові розповідають про погоду, заповнюють календар природи)
Постановка проблеми.
- Скажіть, чи хотілося б вам зараз одягнути купальні костюми і піти купатися та загорати?
Розв'язання проблеми
- Чому ми не можемо цього зробити зараз? (холодно, сонце не гріє, вже не літо, т.д.)
- Діти, а ви помітили, як змінилася природа з того часу, як ви пішли до школи?
Розповідь учителя
- Закрийте оченята і послухайте.
Початок осені завжди чарівний. Повітря стає прозоре, мов кришталь, а небо голубе-голубе. Достигають цілющі плоди шипшини, виграють яскравими червоними барвами у сонячному промінні. Чується останній грім, що прощається з полями. Осінь, наче художник, велетенським пензлем розфарбовує у яскраві кольори плоди та листя. Ось так починається осінь. Пахне чебрецем, опеньками, спілими яблуками.
(Під час розповіді учитель розвішує на дошці ілюстрації осені та дістає кошик з якого виглядають калина, осіннє листя, квіти, гриби, чебрець)
II.Етап покладання мети
1.Визначення мети і завдань уроку
- Я думаю, ви здогадалися, що тема уроку пов'язана з прекрасною порою року і звучить
«Осінь, осінь. Лист жовтіє –
Нам знання чарівні сіє»
Вправа "Очікування"
(Діти передаючи по колу осінній листочок проговорюють свої очікування від уроку)
Учитель проговорює очікування останнім і підводить дітей до висновку:
- Ми ознайомимось з ознаками, прикметами осені, дізнаємось про осінні місяці, спробуємо відтворити уявлене за допомогою кольорових олівців. Я впевнена, що ви полюбите природу восени!
III. Етап проектування
Вчитель:
Ось на яких галявинках ми побуваємо, подорожуючи осінньою стежкою!
Галявини (план уроку)
1. Загадкова
2. Гра «Добери слово»
3. З листя золотого ми вінки сплітали,
Листок до листочка гарно добирали:
Липове - жовтеньке, з клена - червоненьке,
З білої берези листячко кругленьке
4. Народ скаже, як зав'яже
5. Мистецька
6. Гра «Так чи ні»
III. Етап організації виконання плану діяльності
1.Вивчення нового матеріалу
а) - Перша галявина, з якої ми почнемо мандрувати -«Загадкова» (с.42 №1)
- Про що ці загадки? (Загадки читаємо вголос.)
Без пензлика, без олівця
Розфарбувала деревця.
Сумно у гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль -
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
- Які слова допомогли вам відгадати загадки? Підкреслимо їх. (розфарбувала, жовті шати одягає, жде білу сестрицю )
- Щоб потрапити на другу галявину, порахуйте скільки букв у слові ОСІНЬ, скільки звуків? (5,4)
б) - Друга галявина - інтерактивна гра «Добери і покажи слово»
- Подивіться на ілюстрації, згадайте, що відбувається в цей час в природі. І пограємо в гру. Я буду читати речення, а ви додаєте те слово, якого не вистачатиме. Але замість того, щоб сказати слово, ви його спробуєте показати. Готові? Вперед!
Осінь. В золотистий колір вона пофарбувала... (дерева) Відлітають у теплі краї...(птахи). Часто іде... (дощ)
Підсумок гри: - Які ознаки осені ви помітили? (жовтіє листя, відлітають у теплі краї птахи, йдуть дощі)
2.Засвоєння знань, формування вмінь і навичок
а) - Третя галявина.
З листя золотого ми вінки сплітали,
Листок до листочка гарно добирали:
Липове - жовтеньке, з клена - червоненьке,
З білої берези листячкокругленьке
Робота в зошитах (с. 43 №3)
- Сподіваюсь, що ви, готуючись до сьогоднішнього уроку, милувалися деревами, кущами, квітами, всією природою.
- Прочитайте завдання. (Розфарбувати листочки так, як це зробила Осінь-чарівниця)
- Щоб вам було легше виконати завдання, погляньте у кошик і знайдіть там листочки і квіточки. Візьміть кольорові олівці і надайте такого ж вигляду листочкам у зошитах.
Робота в парах
- Спробуйте визначити з яких дерев впали ці листочки. Покажіть однакові листочки:
- за формою
- за кольором
- за розміром
б)- Четверта галявина. Народ скаже, як зав'яже. Діти працювали у «Центрі дослідників». Зарпошуємо вас.
Вчитель: Матінко-осінь полями іде,
Трійко хлоп'ят за собою веде:
Вересень, жовтень - старшенькі,
А листопад ще маленький.
1 учень: Вересень каже: «На полі, в гаю,
Я подарунки усім роздаю:
Повні грибів мої жмені,
Яблука маю в кишені»
2 учень: Жовтень говорить: «А я, погляди,
В жовту одежу вдягаю сади,
З мряки заслону розстелю,
Сонце вкладу у постелю»
3 учень: А листопад: «А я з тихим плачем
Землю поллю безкінечним дощем,
Листя стрясу з деревини,
Вистелю гори й долини»
- Про які осінні місяці ви прослухали вірш?
Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травиці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата.
Потанцюєм трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер - до праці знову!
-Діти, яку цікаву інформацію ви знайшли про назву місяців?
Вересень.
Слово «вересень» походить від назви вічнозеленого куща-вересу, який росте на Поліссі. Оскільки верес починає масово цвісти восени, то і перший місяць по літі назвали на його честь. Спершу вересень звався «ревун», «марев», тому що голосно перегукувалися олені. Пізніше називали «сівнем» - період сівби зернових, «маїком» - од зелені озимини. У давнину 14 вересня був перший день Нового року.
Лист лягає долілиць - на теплу зиму.
Чим тепліший і сухіший вересень, тим пізніше прийде зима.
Жовтень.
Жовтнем ще відносно недавно в Україні називали дев'ятий місяць. Але у вжиткові була інша назва - «паздерник», що походить від промислу, що пов'язаний з переробкою льону та конопель. Пізніше десятий місяць жовтень ще називали «хмурень», «зазимник». А оскільки з жовтня починали справляти весілля, його охрестили і «весільником».
Грім у жовтні - на малосніжну, м'яку, коротку зиму.
Якщо до середини жовтня з беріз не осипається листя - сніг ляже пізно.
Листопад.
У давнину листопад називали «братчини». Це від давнього обряду, що звався «братчина». Його справляли в листопаді. Якщо сусіди хотіли заприятелювати між собою, то купували в пасічників бджолиний рій. З весни до осені гуртом доглядали його. Зібраний мед ділили порівну. На це свято збиралися сім'ями, гуляли, чи як казали в народі, браталися. Були ще назви: «листопадень», «падолист», «напівзимник».
в) - П'ята галявина - мистецька, (с.46 №6)
- Якою ти уявляєш осінь?
- Послухай вірші та музичні твори про осінь.
- Намалюй до них малюнки
Читання віршів
Слухання уривків з альбому П.І.Чайковського «Пори року»
Словесне малювання образів (колективне)
Самостійна творча робота - малювання за уявою (під час роботи лунає музичний запис).
- Дітки, а хто з вас працював у «Центрі Мистецтв»?
Презентація - захист своїх робіт за бажанням учнів
V. Етап контрольно-оцінювальний
1. Зошит, с. 47№7
а) - Я прочитаю вам оповідання, а ви слухайте уважно, які кольори у неба, листя, озимини.
б) - Читання оповідання вчителем
в) - Зафарбуйте відповідні кружечки
2. Групова робота
а) - Я пропоную вам об'єднатися у 3 групи. Кожна отримає завдання.
I група - Зберіть осінній пейзаж. Гра «Пазли» ; ІІ група – Поєднайте плоди, листочки; III група. - Оберіть ілюстрації, де зображена осінь.
3. Підсумок уроку
Самооцінка
- Якщо ваші очікування справдились, підніміть вгору осінні листочки, які лежать у вас на парті.